piątek, 10 lipca 2015

[46] Co musisz zrobić w te wakacje?

 

Jak wakacje, to bąble po komarach i poobdzierane kolana. Jak wakacje, to długie ciepłe wieczory i świerszcze. Jak wakacje, to wycieczki rowerowe, słodkie lenistwo z książką na tarasie i spanie do południa.
Jak wakacje, to znowu lista rzeczy, które zawsze chciałeś/chciałaś zrobić, a które nigdy nie dochodziły do skutku.
Może czas, żeby w tym roku spełnić wszystkie filmowe obietnice i dotrzymać samemu sobie słowa jeśli chodzi o ich realizację?


Rzeczy, które musisz zrobić w te wakacje

- wejdź na dach
Przecież to proste. Wystarczy kawałek płaskiego dachu na względnie wysokim budynku, kilkoro przyjaciół i tak jak zawsze chciałeś, możesz urządzić sobie miły plażing nad miastem.

- zaszyj się w namiocie w kompletnej dziczy
Bez prądu, bieżącej wody, internetu, fejsbuka i zasięgu. Zrób sobie reset, ręce myj w rzece, rano śpij do oporu, a wieczorem śpiewaj w niebogłosy przy ognisku.

- poznaj ludzi, z którymi utrzymasz kontakt na długo
Najlepsze znajomości to te nieplanowane. Otwórz się na ludzi, pozwól miejscowym do siebie zagadać zamiast udawać, że nie ich słyszysz. A później nie zapomnij wymienić się kontaktem; nie ma większej frustracji na świecie niż ta spowodowana faktem, że nie zrobiłeś czegoś, co zrobić mogłeś. (PS sprawdzone info!)

- odwiedź przynajmniej trzy miejsca, w których nigdy nie byłeś
To nie musi być od razu Tajlandia, Argentyna i Burkina Faso. Wystarczy miasteczko położone o godzinę drogi rowerem od twojego miejsca zamieszkania. Skąd wiesz, że nie ma tam nic ciekawego, skoro nigdy się tam nie wybrałeś?

- pojedź gdzieś autostopem!
Możesz mieć cel, ale nie musisz. Wystarczą dobre chęci, fajny kompan, czas i trochę prowiantu. Karton też nie jest akcesorium obowiązkowym – kawałek kciuka i przygoda sama się wydarzy.

- poświęć chociaż jeden dzień na nicnierobienie i nicniemuszenie
Idź spać bez budzika. Nie spiesz się nigdzie i rób dokładnie to na co masz ochotę, bez świadomości, że ktoś lub coś cię goni. Przez jeden dzień spróbuj nie używać wymówek, że „przecież musisz jeszcze…”. 
Nie musisz.

- spróbuj nowych smaków
Nie bój się spróbować najdziwniejszej potrawy, na jaką zdarzy ci się trafić podczas tych wakacji. Istnieją fajniejsze smaki niż schabowy (który i tak jest super).

- chociaż raz wstań na wschód słońca
Wcześnie, zimno i w ogóle beznadziejny pomysł, kto normalny wstaje tak wcześnie bez potrzeby? Ano ten, kto lubi mieć poczucie, że dzień jest dłuuuuuuugi, a przy okazji chce zobaczyć ładne widowisko na niebie. Nie da się bardziej efektywnie rozpocząć dnia niż wskakując o świcie na rower (względnie wystarczą po prostu nogi), jadąc w ładne, spokojnie (polecam też mocno trawiaste) miejsce i obserwując wstające słońce. Kawa i śniadanie po takim poranku smakują jeszcze lepiej.

- pozwól sobie się zgubić…
Jadąc gdziekolwiek nigdy nie masz pewności, że bez problemu trafisz gdzie trzeba. Tylko po co się tym stresować? Jeśli nie trzymają cię napięte terminy, to co z tego, że zawędrujesz nie tam gdzie początkowo planowałeś? Najwyżej zobaczysz coś innego, może równie fajnego.

- …i zmoknąć
Tylko dlatego, że fajnie jest wrócić przemoczonym do ciepłego domu, ciepłego i suchego koca i ciepłej herbaty :)

- zrób coś po raz pierwszy
Kiedy jak nie w wakacje? Wyślij list w butelce, skocz na bungee, naucz się stać na rękach. W pierwszej kolejności zrób to, co zawsze chciałeś, ale powstrzymywał cię strach. Gwarantuję satysfakcję!

- rób na co masz ochotę i nie odkładaj niczego na później
„Wakacje dopiero się zaczęły, jeszcze dużo czasu, zdążę ze wszystkim”. Jeśli wszystkie fajne rzeczy odłożysz na później, to nie zdążysz z niczym. Nie rób sobie na złość.

- mów na co masz ochotę i komu masz ochotę
Przestań się ograniczać, dopóki nie sprawiasz nikomu przykrości. Nie oszczędzaj słów, które mogą być dla kogoś miłe – nawet jeśli wydają się być oczywiste.

- nie żałuj
Każdemu zdarza się potężne faux pas od czasu do czasu. Działaj tak, żebyś nie miał sobie niczego do zarzucenia; nawet te najgłupsze pomysły miewają dobre skutki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz